Minyatür’de Yüzleşme Sempozyumu

0
1118

Pendik 12’inci Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması bu yıl minyatür temalı olarak yapılacak. 24 ülkeden 51 sanatçının katılacağı organizasyonda iki gün sürecek minyatür sempozyumu düzenlenecek.
Pendik Belediyesi ve Uluslararası Folklor ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi (CIOFF) işbirliğiyle bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 23 Eylül’de başlayacak. Sahil Festival Alanında yapılacak organizasyonda yerli – yabancı toplam 51 sanatçı bir araya gelecek. 2 Ekim’e kadar sürecek etkinlikte dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçıların hem minyatür, hem de el sanatları alanında ürettiği eserler görülebilecek.
Minyatürle yüzleşme sempozyumu
Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması kapsamında Minyatür Sempozyumu da düzenlenecek. 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Sempozyuma aralarında Osmanlı ve İslami sanat tarihinde uzmanlaşmış Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un da bulunduğu çok sayıda akademisyen katılacak. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde yapılacak sempozyumda minyatürün doğuşundan günümüze geldiği tüm evreler ele alınarak değerlendirilecek. Sempozyum, saat 11:00’de Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin’in açılış konuşmasıyla başlayacak.
Dünyanın en küçük bıçağını sergileyecek
Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na katılacak yerli ve yabancı sanatçılar arasında ilginç eserlere imza atmış zanaatkarlar da bulunuyor. Bunlardan biri de yerli sanatçılardan Sivaslı Bıçak Ustası Erdoğan Güzel. Sadece 5 mm boyutunda dünyanın en küçük bıçağını üreten ve bu eseriyle Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday sanatçı, bıçak üretim sürecini ziyaretçilere yakından gösterecek.
Rekor kıran genç sanatçı
Yabancı sanatçılardan ise dikkat çeken isimler arasında Pakistanlı Muhammad Ashraf Heera yer alıyor. Genç yaşta aldığı ödüllerle Guinness Rekorlar Kitabına giren sanatçı deneyimlerini Pendikli sanatseverlerle paylaşacak.
41 minyatür eseri görücüye çıkacak
Organizasyon kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik ise Minyatür Sergisi olacak. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nın açılış günü olan 23 Eylül’de saat 16:30 başlayacak sergide yerli sanatçılara ait 41 eser Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Serginin açılışı Pendik Protokolünün katılımı ve konuşmalarıyla gerçekleşecek.

Sergide eserleri yer alacak 41 sanatçı:

Ayşe Tak
Ayşe Keskin Uysal
Banu Yanik
Başak Kademoğlu
Bora Uluyol
Dilek Deveci Bilgili
Dilek Yerlikaya
Emine Navruz
Esra Korucu Tümçelik Esra Tümçelik
Fatma Akkoyunlu
Fatma Mete Cantas
Fatma Zehra Keçgül Aktaş
Figen Çelebioğlu
Figen Kubatoğlu Figen Kbt
Filiz Adıgüzel Toprak
Gülşen Eryüksel
Hakan Dağlı
Havva Bayraktar
Hülya Akmehmet Tuzcuoğlu
Hulya Aziz
Hürriyet Hurriyet Ersoy Gencbay
Leyla Arlı
LeyLa Kara
Leyla Varol
Melek Şen Yıldırım
Melike Köylüoğlu
Merve Karlı Merve Karlı
Nilgün Gencer
Nilgün SancakTanyas Nilgun Tanyas
Nilüfer Dündar
Nurten Ünver
Raif Aydin
Ruhi Konak
Serap Eray Derinkok
Serhat Tokmak
Soner Şahin Sahin Soner
TC Sebnem Tayman Gözde
Şehnaz Biçer Özcan Şehnaz Özcan
Taner Alakuş
Tanja Hamşioğlu
Yasemin Akyol

“http://www.milliyet.com.tr” adresinden alıntıdır.

Sempozyum Programı hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki ekten ulaşabilirsiniz.

14330044_150887962031336_6530517636758864451_n 14440801_150888075364658_6235460523515754095_n

CEVAP VER