Macaristan’da Kalan Yürek

0
590

Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatının 450. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan ve açılışına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılacağı “Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan’da Kalan Yürek” isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 1 ay boyunca izleyicilere açık olacak.

Serginin açılışı, Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm yıl dönümünden bir gün önce yapılacak. Sergide İstanbul’daki Süleymaniye Külliyesi’nden Şam’daki Tekiyye SüleymaniyeKülliyesi’ne, Arafat’taki su köprüsünden, Büyükçekmece’deki Sultan Süleyman Köprüsü’ne, Kırkçeşme Su Projesi’nden Kudüs’teki İmaret’e kadar, yurt içinde ve yurt dışında Kanuni döneminde yapılmış önemli eserlere yer verilecek. Matrakçı Nasuh, Lokman, Nigari gibi dönemin minyatür sanatçılarının eserlerinin yanı sıra, Kanuni’nin Baş mimarı Sinan’ın bazı eserlerinin fotoğrafları da yer alacak.

Mekke Su Yollarının tamamlanmasından sonra Kanuni’ye gönderilen 12 metre uzunluğundaki “Teşekkürname’nin fotoğrafı” da ilk defa bu sergide görücüye çıkacak.

Sergide ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ı resmeden minyatürler, gravürler ve yağlıboya resimler de yer alacak.

Mustafa Aksay’ın hazırladığı Minyatür ve Fotoğraf Sergisi, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 7 Eylül–7 Ekim tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak.

CEVAP VER